Dziwnówek

Dziwnówek to popularna nadmorska miejscowość, która leży między miejscowościami Dziwnów i Łukęcin.

Dziwnówek jako uzdrowisko

Z formalnego punktu widzenia Dziwnówek nie posiada statusu uzdrowiska, ale w rzeczywistości w Dziwnówku znajduje się duży kompleks wypoczynkowo-rehabilitacyjny, dodatkowo znany i ceniony wśród Polaków i Niemców. Po pierwsze lecznicze zabiegi uzupełnia kompleks basenów solankowych, dlatego można tu leczyć również choroby skóry. Po drugie obecny w powietrzy jod powoduje, że to doskonałe miejsce dla osób z innymi problemami  zdrowotnymi.

Atrakcje w Dziwnówku

Plaża w Dziwnówku

Łagodna wydma z białym, drobnym piaskiem i łagodne dno to główne atuty kąpieliska Dziwnówek. Ratownicy strzegą tutaj bezpieczeństwa przez całe wakacje szkolne, dlatego można bezpiecznie się kąpać. Wejścia na plażę z ulicy Kamieńskiej (główne) oraz zjazd dla niepełnosprawnych z ulicy 1-go Maja.

Zegar słoneczny w Dziwnówku

Przy wejściu na plażę od ulicy Kamieńskiej ustawiono ogromny zegar słoneczny i spiralnej konstrukcji, jeden z 5 takich w Europie. Co najważniejsze atrakcja wskazuje dokładnie czas i jest częstym tłem dla pamiątkowych fotografii z Dziwnówka, więc warto zrobić również sobie selfie z zegarem.

Fontanna w Dziwnówku

Dziwnówek atrakcje które warto zobaczyć
Fontanna w Dziwnówku przy zegarze słonecznym.

W pobliżu zegara słonecznego natrafisz na kolejną atrakcję w Dziwnówku, czyli fontannę. Wystrzeliwujące z chodnika strumienie wody są niezwykle atrakcyjne, szczególnie w nocy, gdy woda mieni się w kolorowych światłach.  Wokół fontanny ustawiono drewniane leżaki oraz ławeczki, dlatego można tu odpocząć w chłodnej bryzie fontanny. To bardzo popularne miejsce, szczególnie w upalne dni.

Punkt widokowy w Dziwnówku

Konstrukcję zejścia na plażę w Dziwnówku wybudowano tak, by na jej szczycie znalazł się niewielki taras widokowy z ławeczkami. Ponieważ to popularne miejsce, szczególnie o zachodzie słońca, dlatego często przesiadują tam kuracjusze z uzdrowiska w Dziwnówku.

Pomnik w Dziwnówku

Przy rondzie znajduje się pomnik Zwycięstwa w Dziwnówku, ku pamięci Żołnierzy 5 Kołobrzeskiego Pułku Piechoty 2 Dywizji Piechoty im. Henryka Dąbrowskiego.

Kościół w Dziwnówku

Kościół, zaprojektowany przez miejscowego architekta, powstał 1982 r., a jego budowa trwała zaledwie 3 miesiące. Sama świątynia jest bardzo nowoczesna z główną nawą poprzedzoną przedsionkiem. W bocznej nawie mieści się kaplica oraz chór organowy.

Zatoka Wrzosowska w Dziwnówku

Zatoka Wrzosowska to północna część Zalewu Kamieńskiego. Akwen charakteryzuje się płytkim wodami i urozmaiconą fauną i florą. Miejscami głębokość to 50cm, stąd taka popularność tego akwenu. Zatokę można obserwować z pływającego pomostu. Działa tutaj wypożyczalnia sprzętu wodnego. Rowerem wodnym lub kajakiem można pływać po spokojnych wodach zatoki.

Szkoła windsurfingu w Dziwnówku

Atrakcje w Dziwnówku
Szkoła windsurfingu Dziwnówek na wodach Zatoki Wrzosowskiej, jednak można wypłynąć też na Zalew Kamieński. 

Za kościołem w okresie letnim prężnie działa szkoła windsurfingu i kitesurfingu. W związku z tym, że nauce i uprawianiu tego spotu sprzyjają płytkie wody Zatoki Wrzosowskiej, to jest to idealne miejsce dla początkujących.

Latarnia morska w Dziwnówku

Co prawda Dziwnówek nie posiada prawdziwej latarni morskiej, ale w centralnej części miejscowości znajduje się sklep z pamiątkami w kształcie latarni morskiej. To bardzo charakterystyczny punkt dla Dziwnówka. Sama konstrukcja została wybudowana przez pracowników nieistniejącej już Spółdzielni Mleczarskiej Kamień Pomorski.

Plac zabaw w Dziwnówku

Duży plac zabaw w Dziwnówku znajduje się przy ulicy Nad Zalewem, obok świetlicy środowiskowej. Są tam też stoły do gry w ping ponga oraz trawiaste boisko, więc można aktywnie spędzić czas. Wstęp jest bezpłatny.

Ścieżka Rowerowa do Łukęcina

Leśna ścieżka rowerowa w kierunku Łukęcina znajduje się na przedłużeniu ulicy Mickiewicza. Szlak jest szeroki i oznaczony. Po drodze warto odwiedzić atrakcje ukryte w lesie: pozostałości po miejscowości Wapno, resztki umocnień wojskowych i stanowisko skamieniałości.

Ścieżka rowerowa do Kamienia Pomorskiego

Miłośnikom aktywnego wypoczynku i turystyki rowerowej polecamy, asfaltową ścieżkę rowerową do Kamienia Pomorskiego i wycieczkę na rowerze.  Atrakcje w Kamieniu Pomorskim można śmiało zwiedzać na rowerze, ponieważ wszystkie zlokalizowane są w promieniu 3 km od  miasta. Jednak trzeba pamiętać że do Kamienia Pomorskiego jest 10 km, więc w obydwie strony 20 km.

Ścieżka rowerowa do Dziwnowa

Kolejna propozycja to trasa rowerowa Dziwnów – Dziwnówek, która biegnie wzdłuż drogi wojewódzkiej 102. Całość jest oświetlona, a co kilkaset metrów ustawiono ławeczki, dlatego można wracać tą trasą po zmroku. Czas przejazdu to około 7-10 min.

Sklepy w Dziwnówku

Najbliższy market znajduje się właśnie w Dziwnówku. Polo Market położony jest przy wjeździe do Dziwnówka, od strony Łukęcina. Oprócz sklepu znajduje się tutaj duży parking oraz myjnia samochodowa.

Prawdopodobnie spędzisz 2-3 godziny by zobaczyć najważniejsze atrakcje w Dziwnówku. Innymi słowy Dziwnówek można zwiedzić „przy okazji”.