Dziwnówek

Dziwnówek to popularna nadmorska miejscowość, która leży między miejscowościami Dziwnów i Łukęcin.

Dziwnówek jako uzdrowisko

Z formalnego punktu widzenia Dziwnówek nie posiada statusu uzdrowiska. Jednakże w Dziwnówku znajduje się duży kompleks wypoczynkowo-rehabilitacyjny, dodatkowo znany i ceniony wśród Polaków i Niemców. Po pierwsze lecznicze zabiegi uzupełnia kompleks basenów solankowych, dlatego można tu leczyć również choroby skóry. Po drugie obecny w powietrzy jod powoduje, że to doskonałe miejsce dla osób z innymi problemami  zdrowotnymi.

Atrakcje w Dziwnówku

Plaża w Dziwnówku

Łagodna wydma z białym, drobnym piaskiem i łagodne dno to  oczywiście główne atuty kąpieliska Dziwnówek. Ratownicy strzegą tutaj bezpieczeństwa przez całe wakacje szkolne, dlatego można bezpiecznie się kąpać. Należy wspomnieć, że zejścia na plażę znajdziemy przy ulicy Kamieńskiej (główne) oraz zjazd dla niepełnosprawnych przy ulicy 1-go Maja.

Zegar słoneczny w Dziwnówku

Przy wejściu na plażę od ulicy Kamieńskiej ustawiono ogromny zegar słoneczny i spiralnej konstrukcji, jeden z 5 takich w Europie. Co najważniejsze atrakcja wskazuje dokładnie czas i jest częstym tłem dla pamiątkowych fotografii z Dziwnówka, więc warto zrobić również sobie selfie z zegarem.

Fontanna w Dziwnówku

Dziwnówek atrakcje które warto zobaczyć
Fontanna w Dziwnówku przy zegarze słonecznym.

W pobliżu zegara słonecznego natrafisz na kolejną atrakcję w Dziwnówku, czyli fontannę. Wystrzeliwujące z chodnika strumienie wody są niezwykle atrakcyjne, szczególnie w nocy, gdy woda mieni się w kolorowych światłach.  Wokół fontanny ustawiono drewniane leżaki oraz ławeczki, dlatego można tu odpocząć w chłodnej bryzie fontanny. To bardzo popularne miejsce, szczególnie w upalne dni.

Punkt widokowy w Dziwnówku

Konstrukcję zejścia na plażę w Dziwnówku wybudowano tak, by na jej szczycie znalazł się niewielki taras widokowy z ławeczkami. Ponieważ to popularne miejsce, szczególnie o zachodzie słońca, dlatego często przesiadują tam kuracjusze z uzdrowiska w Dziwnówku.

Pomnik w Dziwnówku

Przy rondzie znajduje się pomnik Zwycięstwa w Dziwnówku, ku pamięci Żołnierzy 5 Kołobrzeskiego Pułku Piechoty 2 Dywizji Piechoty im. Henryka Dąbrowskiego. Przede wszystkim miejsce szczególnie oblegane podczas świąt narodowych.

Kościół w Dziwnówku

Kościół, zaprojektowany przez miejscowego architekta, powstał 1982 r., a jego budowa trwała zaledwie 3 miesiące. Sama świątynia jest bardzo nowoczesna z główną nawą poprzedzoną przedsionkiem. W bocznej nawie mieści się kaplica oraz chór organowy.

Zatoka Wrzosowska w Dziwnówku

Zatoka Wrzosowska to północna część Zalewu Kamieńskiego. Akwen charakteryzuje się płytkim wodami i urozmaiconą fauną i florą. Miejscami głębokość to 50cm, stąd taka popularność tego akwenu. Zatokę można obserwować z pływającego pomostu. Działa tutaj wypożyczalnia sprzętu wodnego. Rowerem wodnym lub kajakiem można pływać po spokojnych wodach zatoki.

Szkoła windsurfingu w Dziwnówku

Atrakcje w Dziwnówku
Szkoła windsurfingu Dziwnówek na wodach Zatoki Wrzosowskiej, jednak można wypłynąć też na Zalew Kamieński. 

Za kościołem w okresie letnim prężnie działa szkoła windsurfingu i kitesurfingu. W związku z tym, że nauce i uprawianiu tego spotu sprzyjają płytkie wody Zatoki Wrzosowskiej, to jest to idealne miejsce dla początkujących.

Latarnia morska w Dziwnówku

Co prawda Dziwnówek nie posiada prawdziwej latarni morskiej, ale w centralnej części miejscowości znajduje się sklep z pamiątkami w kształcie latarni morskiej. To bardzo charakterystyczny punkt dla Dziwnówka, dlatego warto udać się tam, by zrobić wakacyjne zdjęcia. Sama konstrukcja została wybudowana przez pracowników nieistniejącej już Spółdzielni Mleczarskiej Kamień Pomorski.

Plac zabaw w Dziwnówku

Duży plac zabaw w Dziwnówku znajduje się przy ulicy Nad Zalewem, obok świetlicy środowiskowej. Są tam też stoły do gry w ping ponga oraz trawiaste boisko, więc można aktywnie spędzić czas. Wstęp jest bezpłatny.

Ścieżka Rowerowa do Łukęcina

Leśna ścieżka rowerowa w kierunku Łukęcina znajduje się na przedłużeniu ulicy Mickiewicza. Szlak jest szeroki i oznaczony. Po drodze warto odwiedzić atrakcje ukryte w lesie: pozostałości po miejscowości Wapno, resztki umocnień wojskowych i stanowisko skamieniałości.  

Ścieżka rowerowa do Kamienia Pomorskiego

Miłośnikom aktywnego wypoczynku i turystyki rowerowej polecamy, asfaltową ścieżkę rowerową do Kamienia Pomorskiego i wycieczkę na rowerze.  Atrakcje w Kamieniu Pomorskim można śmiało zwiedzać na rowerze, ponieważ wszystkie zlokalizowane są w promieniu 3 km od  miasta. Jednak trzeba pamiętać że do Kamienia Pomorskiego jest 10 km, więc w obydwie strony 20 km.

Ścieżka rowerowa do Dziwnowa

Kolejna propozycja to trasa rowerowa Dziwnów – Dziwnówek, która biegnie wzdłuż drogi wojewódzkiej 102. Całość jest oświetlona, a co kilkaset metrów ustawiono ławeczki, dlatego można wracać tą trasą po zmroku. Czas przejazdu to około 7-10 min.

Sklepy w Dziwnówku

Polo Market położony jest przy wjeździe do Dziwnówka, od strony Łukęcina. W przeciwieństwie do hipermarketu w Łukęcinie, oprócz sklepu znajduje się tutaj myjnia samochodowa.

Prawdopodobnie spędzisz 2-3 godziny by zobaczyć najważniejsze atrakcje w Dziwnówku. Innymi słowy Dziwnówek można zwiedzić „przy okazji”.