Wolin

Wolin to małe miasteczko z wielowiekową historią, położone nad Cieśniną Dziwną (podobnie jak Dziwnów). Od nazwy miasta wzięła nazwę cała Wyspa Wolin. Nie jest to przypadek, bo dawniej miasto było znane w całej Europie.

Ciekawostką jest to co wspólnego ma Wolin z przesyłaniem danych Bluetooth Otóż nazwa Bluetooth pochodzi od króla Danii i Norwegii Haralda Sinozębnego, który zbiegł do Wolina i tutaj zmarł. Ówcześnie miasto nazywano Jomsborg.

Atrakcje Wolin

Katedra w Wolinie

Kolegiata św. Mikołaja Biskupa w Wolinie wybudowana pod koniec XIII wieku. W trakcie II Wojny Światowej świątynia została zniszczona w 80%. Odbudowa trwała do 1998 roku.

Skansen w Wolinie

Rekonstrukcja wczesnośredniowiecznej osady w Wolinie na wyspie Wolińska Kępa. Skansen w Wolinie otaczają wały obronne, a w środku wybudowano kilkanaście chat. Poza tym to miejsce położone nad wodą, co zwiększa jego atrakcyjność.

Muzeum Wolin

Muzeum Regionalne w Wolinie znajdziecie przy wolińskim rynku, obok ratusza. W salach wystawowych zobaczycie ekspozycję związaną z plemieniem Wolinian, historią miasta i regionu.

Wzgórze wisielców w Wolinie to rezerwat, gdzie znaleźć możemy cmentarzysko z IX wieku. Ze względu na swój teren, do tej pory prowadzone są tam nieustannie prace archeologiczne.

Most w Wolinie

Most łączący Wyspę Wolin ze stałym lądem, podobnie jak most zwodzony w Dziwnowie, umożliwia żeglugę wysokich jednostek przez Cieśninę Dziwnę. W odróżnienia od dziwnowskiego, most w Wolinie się nie podnosi, a obraca.

Dzisiaj jest to małe miasteczko jakich wiele na mapie Polski, z tą różnicą, że na kilka dni w roku Wolin rozkwita i ma swoje kilka minut sławy. Jednocześnie dogodna lokalizacja na trasie do Międzyzdrojów i Świnoujścia sprawia, że w okresie wakacyjnym nie brakuje tu turystów, dlatego łatwo tu o kolejki na stacjach benzynowych.  Dodatkowo niektóre przekazy podają, że jest jednym z pierwszych polskich miast, więc watro tu przyjechać, jeżeli pasjonujecie się historią.

Festiwal Słowian i Wikingów w Wolinie

Każdego roku, na początku sierpnia, festiwal przyciąga jak magnes dziesiątki tysięcy turystów z całej Europy. Po pierwsze realistyczne inscenizacje średniowiecznych walk, po drugie skansen z pokazami średniowiecznego rękodzieła. Trzecia rzecz to jarmark i rejsy łodzią wikingów. Innymi słowy miejsce idealne dla miłośników dawnej kultury Słowiańskiej. To tylko część atrakcji, dlatego jeżeli jesteście w Łukęcinie na przełomie lipca i sierpnia, warto wybrać się do odległego o 30 km Wolina.