Festyn Rybaka Dziwnów

Festyn Rybaka Dziwnów to impreza nad morzem, która jest organizowana przez rybaków z Dziwnowa. Setki turystów przybywają do Dziwnowa, by skosztować rybnych potraw. Nigdzie w Dziwnowie nie zjecie takich potraw. Tą właśnie imprezą rozpoczyna się letni kalendarz imprez Gminy Dziwnów

Festyn Rybaka Dziwnów to jedyna taka impreza nad morzem
2 tony specjałów z ryb, przygotowywanych jest według receptur przekazywanych od pokoleń – tylko w Dziwnowie ich skosztujesz

Festyn Rybaka w Dziwnowie termin

Kiedy odbywa się Festyn Rybaka? Zwyczajowo w pierwszy weekend lipca. Dzień rybaka w Dziwnowie jest częścią Festynu Morskiego, więc imprezy w Dziwnowie trwają kilka dni. Jest to jedna z najstarszych imprez dla turystów na polskim wybrzeżu. Ciekawostka polega na tym, że początkowo Neptunalia w Dziwnowie organizowali żołnierze z JW 5018.
Z biegiem czasu organizacją zajęło się miasto, a impreza w Dziwnowie została rozszerzona o nowe atrakcje, m.in. festyn rybaka, festyn morski, pokaz pirotechniczny.

Program Festynu Rybaka Dziwnów

Obecnie Neptunalia  są jedynie jednym z punktów w programie, a ich znaczenie zostało zmarginalizowane. Ciężar imprezy przeniósł się w pierwszym dniu na Marynarkę Wojenną RP, która prezentuje swoje wyposażenie. Drugi dzień to w pierwszej kolejności degustacja potraw z ryb, które za darmo serwują żony rybaków. Jednocześnie rybacy prezentują swoje jednostki, a na scenie grają zespoły szantowe.

Święto rybaków z Dziwnowa

Po wojnie Dziwnów był ważnym portem rybackim, a z rybołówstwa żyła cała gmina. Dzisiaj po latach świetności pozostały wspomnienia i ludzie, ponieważ rybacy odeszli z zawodu i pokasowali jednostki zgodnie z polityką Unii Europejskiej.

Istotnym punktem programu Festyn Rybaka Dziwnów jest złożenie kwiatów pod pomnikiem „Rybakom, którzy oddali życie morzu”.  Pomnik w formie wielkiej kotwicy znajduje się przy nabrzeżu skośnym (w okolicach stacji benzynowej). Jednocześnie w czasie składania kwiatów na rzece trwa parada kutrów, a załogi odpalają czerwone race na cześć kolegów, którzy zginęli na morzu.

Historia rybaków z Dziwnowa

Bogatą historię z Dziwnowa można poznać w Muzeum w Dziwnowie, które znajduje się przy ul. Parkowej 6a.  Dowiedz się jak Dziwnów stał się rybacką potęgą na Bałtyku, poznaj ciekawe historie i życie na morzu. Dodatkowo możesz poznać tajemnice Dziwnowa, które mogą być scenariuszem kilku filmów sensacyjnych. Wśród najciekawszych między innymi: najtajniejsze operacje wywiadu PRL, szpiedzy CIA, więc i zimna wojna oraz wojska specjalne Układu Warszawskiego.

W tym samym miejscu znajduje się Morskie Centrum Nauki Nautica Park, gdzie  można samodzielnie przeprowadzić doświadczenia, poznać faunę i florę Bałtyku oraz sprawdzić się w roli rozbitka na morzu. Nauka przez zabawę.